Lajme

I theu masat anticovid, vdes burri që e detyroi policia të bëjë 300 pompa

Autori: Gazeta inFokus 14:14 | 06 April 2021

Një burrë nga Filipinet, i cili shkeli masat e karantinimit, ka ndërruar jetë pasi policia e dënoi të bënte 300 pompa.

Sipas familjes së viktimës, Darena Manaoga Penaredonda ishte ndalur nga policia derisa të enjten po blinte ujë pas orës 18:00 në provincën Cavite.

Por ai të nesërmen është rrëzuar e disa orë më vonë ka ndërruar jetë.

Albulena Haxhiu merr një vendim të rëndësishëm për konfiskimin pasurisë së pajustifikueshme

Rajoni Cavite në ishullin Luzon, aktualisht gjendet në masa të rrepta të bllokimit total për të zvogëluar numrin e rasteve me koronavirus.

Marlo Solero, shef i policisë në Trias City, ka thënë se nuk ka dënim fizik për ata që konstatohet se nuk kanë respektuar orën policore, por vetëm dorëzim tek

Familjari i të ndjerit Adrian Lucena, ka shkruar në Facebook se Penaredondit dhe të tjerëve që është konstatuar që nuk kanë respektuar orën policore, u është thënë që në mënyrë të sinkronizuar të bëjnë nga 100 pompa. E nëse ata do të dështonin t’i bënin të njëjtën kohë, do të duhej ta përsërisnin serinë e të bënin 300.

Kështu të paktën pretendon një prej personave që i mbijetoi këtij lloj dënimi.

Penaredondo ishte kthyer në shtëpi të premten rreth orës 6 të mëngjesit me dhimbje të mëdha në trup, ka njoftuar vëllai i tij.

“Tërë ditën është munduar të ecë, por nuk ia arrinte qëllimit. Shkonte zvarrë. Aty e kuptova se diçka nuk është në rregull me të”, tha partnerja e tij.

Në anën tjetër, Oni Ferer, kryetar i qyteti Trias City, ka thënë se ka urdhëruar shefin e policisë të kryej një hetim të detajuar.

Të tjera