Lajme

Haxhiu: Dhuna s’do të normalizohet, do ta vazhdojmë punën për mbrojtjen e jetëve të grave

Autori: Gazeta inFokus 17:14 | 10 December 2023

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në përmbyllje të “16 Ditëve të Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore” tha se dhuna nuk do të normalizohet.

Haxhius përmes një videoje rga se angazhimi dhe fushata kundër dhunës do të vazhdojnë.

“Si ministre jam e shqetësuar për rastet e dhunës dhe femicidit. Do ta vazhdojmë punën dhe koordinimin institucional për mbrojtjen e jetëve të grave dhe vajzave”, tha ajo.

-Advertisement-

Sipas Haxhiut, ndërgjegjësimi kolektiv dhe efikasiteti institucional do ta bëjnë Kosovën vend të sigurt për gratë dhe vajzat.

Ajo ndër tjerash tha se “beteja për ta eliminuar dhunën në bazë gjinore është e përhershme”.

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Marsi sjell Magji në ETC

Të tjera