Lajme

Gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së, më 3 prill protestohet në Hagë

Autori: Gazeta inFokus 13:45 | 01 April 2023

Të hënën, përkatësisht më 3 prill fillon procesi i gjykimit ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Gjykata Speciale në Hagë.

Për këtë arsye, në Hagë do të mbahen protesta pikërisht për të kundërshtuar këtë gjykatë e cila po akuzon Hashim Thaçin, Rexhep Selimin, Kadri Veselin dhe Jakup Krasniqin për krime lufte gjatë luftës së fundit në Kosovë gjë për të cilën ata po mbahen në paraburgim.

Kjo protestë do të fillojë nga ora 10:00 dhe parashihet të përfundojë në ora 13:00.

Kujtojmë se lidhur me këtë proces gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, të dielën me fillim nga ora 14:00 në Prishtinë do të mbahet “Marshi për Drejtësi” i cili pritet të jetë masiv./Gazeta Infokus/

Universiteti me i madh publik në SHBA në partneritet me Kolegjin Universum

Të tjera