Lajme

Gërvalla takon homologun turk, në fokus mbështetja ndaj Kosovës për KiE dhe NATO

Autori: Gazeta inFokus 16:12 | 03 March 2024

Ministrja e Jashtme Donika Gërvalla, është takuar me homologun turk, Hakan Fidan, në kuadër të ADF2024.

Temat kryesore të diskutimit gjatë takimit ishin mbështetja e Turqisë ndaj Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, në NATO dhe organizata tjera ndërkombëtare, si dhe fuqizimi i bashkëpunimit në shkëmbime tregtare dhe investime strategjike.

“Tutje Ministrja Gërvalla e njoftoi Ministrin Fidan rreth prioriteteve të Republikës së Kosovës në proceset integruese dhe fuqizimin e subjektivitetit ndërkombëtar”, thuhet në kumestë.

-Advertisement-

“Gjatë këtij takimi bilateral u diskutua edhe rreth sigurisë në rajon dhe nevojën e rritjes së bashkëpunimit multilateral në tejkalimin e sfidave të përbashkëta me të cilat po përballen shtetet demokratike”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera