Auto&Tech

Flitej për një skemë e “çipit 5G në vaksina”: Inxhinieri zbuloi se për çfarë bëhej fjalë

Autori: Gazeta inFokus 17:30 | 08 January 2021

Në Itali, projeksionet për skemën elektronike të “çipit 5G” që thuhet se është futur në vaksinën e coronavirusit po qarkullojnë në Internet. Sidoqoftë, doli se ishte në të vërtetë një skemë për një pedale kitare.

Me ardhjen e rrjeteve sociale, teoritë e konspiracionit, gjysmë të vërtetat dhe lajmet e rreme po tërheqin më shumë vëmendje se kurrë më parë dhe një shembull i mirë i kësaj është fobia e “cipave 5G në vaksina”, e cila ka ardhur në jetë pa ndonjë provë shkencore, transmeton Telegrafi.

Sigurisht, teoricienët e konspiracionit nuk janë të ndaluar të përhapin prova të rreme, siç është skema komplekse e një çipi të pretenduar 5G që është “ngulitur në një vaksinë”.

Mario Fusco, një inxhinier softuerik nga Italia, postoi në Twitter një foto të qarqeve elektronike që teoricienët e konspiracionit filluan të ndanin. Megjithëse skema duket komplekse dhe në të shkruhet “5G”, në të vërtetë ajo ka mbishkrime më pak ogurzeza si “BASS”, “TREBBLE” ose “VOLUME”.

Kjo pasi, siç zbuloi Fusco, sistemi skematik është në të vërtetë për pedalin e kitarës Boss Metal Zone MT-2, një pajisje që kitaristët zakonisht e përdorin për të shtuar efekte dhe shtrembëruar sinjalet elektrike audio, raporton Mashable.

“Njerëzit filluan të postonin këtë foto, duke pretenduar se ishte një diagram i një çipi 5G që ishte futur në vaksinën kundër COVID-19. Në fakt, është një qark elektrik i një pedale kitare”, shkroi Fusco.

Të tjera