Auto&Tech

Fjalëkalimet që më së lehti hakohen nga dashakeqësit

Autori: Gazeta inFokus 16:16 | 07 February 2024

Mund t’ju habisë fakti që shumica e njerëzve ende përdorin fjalën ‘pasword’ dhe sekuencën “123….”, për të krijuar fjalëkalimet e tyre.

Ekipi Hetimor i Cybernews përpiloi një listë të fjalëkalimeve dhe frazave më të përdorura nga njerëzit në mbarë botën.

Në total u mblodhëm 15,212,645,925 fjalëkalime, nga të cilat 2,217,015,490 ishin unike.

-Advertisement-

Këtu është lista e dhjetë fjalëkalimeve më të përdorura deri më tani në vitin 2024:

123456

123456789

qwerty

password

12345

qwerty123

1q2w3e

12345678

111111

1234567890

Nëse jeni duke përdorur njërin prej këtyre fjalëkalimeve është koha t’i ndryshoni, këshilloi një ekspert. /Telegrafi

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
BKS-ja kërkon nga Institucionet që sigurimi për bujqit të bëhët obligativ

Të tjera