Auto&Tech

Facebook thotë se mund të ndalojë llogarinë e Trumpit “për një kohë të pacaktuar”

Autori: Gazeta inFokus 17:27 | 07 January 2021

Kufizimet e llogarisë në Facebook të presidentit amrikan, Donald Trump do të vazhdojnë të paktën edhe për dy javët e ardhshme.

Madje, edhe “për një kohë të pacaktuar”, tha CEO i rrjetit social, Mark Zuckerberg.

Vendimi shënon një përshkallëzim të madh nga Facebook pasi është vënë nën presion të fortë për të ndaluar presidentin amerikan, i cili po vazhdon me retorikën nxitëse të kryengritjes, transmeton Telegrafi.

Nëse kufizimet mbajnë, Facebook mund të jetë platforma e parë kryesore që do ta heq përgjithmonë llogarinë e Trumpit.

Ndryshe, pas një tubimi të mbajtur në Uashington, ku mbajti fjalim edhe Trump, shumë mbështetës të tij ia mësyn Kongresit Amerikan, me ç’rast katër persona kanë vdekur dhe shumë janë lënduar.

 

Të tjera