Lajme

Facebook ndërron emrin, bëhet “Meta”

Autori: Gazeta inFokus 20:33 | 28 October 2021

Facebook ka ndryshuar emrin në “Meta” si pjesë e një ribrendimi të madh.

Kompania, e cila njoftoi këtë ndryshim në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve, tha se do të “përfshinte” më mirë atë që firma bën tani, shkruan BBC, transmeton IndeksOnline.

Ajo zbuloi gjithashtu planet për një “metaverse”, një botë në internet ku njerëzit mund të luajnë, të punojnë dhe të komunikojnë në një mjedis virtual, shpesh duke përdorur kufje VR.

Ndryshimi i emrit vjen pas një sërë historish negative për Facebook, bazuar në dokumentet e zbuluara nga një ish-punonjës.

Frances Haugen ka akuzuar kompaninë për vendosjen e “fitimeve mbi sigurinë”.

Në vitin 2015, edhe Google ristrukturoi kompaninë e saj duke e quajtur firmën kryesore Alphabet, megjithatë, emri nuk u shfrytëzua kurrë.

Të tjera