Sport

EURO 2024:Vendimet e VAR-it do t’u shpjegohen tifozëve në stadium dhe në TV

Autori: Gazeta inFokus 10:36 | 13 June 2024

Vendimet e VAR-it do të shfaqen më në detaje në EURO 2024 për të ofruar qartësi më të madhe për tifozët dhe mediat, njofton UEFA.

Shpjegimet teknike të vendimeve jashtë fushës do të shfaqen në ekranet e mëdha brenda stadiumeve dhe do t’u jepen transmetuesve për të përshkruar sa më shpejt të jetë e mundur arsyetimin pas çdo vendimi.

Për shembull, në vend që të tregohet se një penallti është dhënë për një top me dorë, shpjegimi do të detajojë se cili lojtar, cilin krah dhe pse pozicionimi i atij lojtari justifikon vendimin e VAR-it.

-Advertisement-

Kalimi në një proces më transparent u përshkrua dje në Munich nga drejtori menaxhues i UEFA-s për arbitrimin Roberto Rosetti.

Ai tha se prezantimi që bëri në media u tregua edhe lojtarëve dhe trajnerëve për t’u siguruar që të gjithë të ishin në të njëjtën faqe përpara turneut, i cili fillon të premten.

Siç u njoftua më parë, UEFA po prezanton gjithashtu “teknologjinë e topit të lidhur” për herë të parë në një kampionat evropian, me teknologji brenda ndeshjes që do të dërgojë të dhëna të sakta te zyrtarët e ndeshjeve video në kohë reale.

Teknologjia, e cila gjithashtu kombinon të dhënat e pozicionit të lojtarëve me IA dhe kontribuon në teknologjinë gjysmë të automatizuar të UEFA-s në pozicion jashtë loje, u përdor si në Kupën e Botës për meshkuj në vitin 2022, ashtu edhe në edicionin e femrave verën e kaluar.

Publiku gjithashtu do të jetë në gjendje të shohë një paraqitje vizuale të kësaj teknologjie në punë gjatë përsëritjeve të ngadalësuara.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Studente dhe prind, Medina Berisha tregon për rrugëtimin e saj akademik në UNI- Universum International College, fuqizuar nga Arizona State…

Të tjera