Fokus

Ekskluzive: Zbulohet komunikimi që MPB-ja pati me ShSKUK-në për të larguar Basri Sejdiun nga lista, ani pse mori dritën e gjelbër nga Ambasada Britanike

Autori: Hateme Smajli 15:33 | 17 May 2023

Me datën 15 maj u publikua lista e ngushtë për pozitën e drejtorit të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, pjesë e së cilës ishte edhe Basri Sejdiu i cili u largua nga kjo listë vetëm një ditë më pas.

E gjithë kjo pas një komunikimi që burimet njerëzore të ShSKUK-së patën me Departamentin për Menaxhimin e Zyrtarëve Publikë në Ministrinë e Punëve të Brendshme të udhëhequr nga  Xhelal Sveçla.

Gazeta Infokus ka siguruar këto komunikime ku paraprakisht zyra për burime njerëzore i është drejtuar për sqarim Ministrisë së Punëve të Brendshme pasi lista u bë publike, mirëpo duke theksuar se Ambasada Britaneze i kishte dërguar burimeve njerëzore një opinion specifik ku thuhet se aplikacioni i Basri Sejdiut duhet të kualifikohet pasi i plotëson kriteret.

-Advertisement-

LEXO EDHE: Zbardhen detaje të reja: Si po mundohet pushteti të largojë nga lista për drejtor të QKUK-së, Basri Sejdiun duke “favorizuar” dajën e gruas së Mefail Bajqinovcit

Mirëpo pavarësisht kësaj sërish ishte kërkuar opinioni edhe i këtij departamenti të MPB-së, duke u thirrur në atë se “Meqë janë ngritur dilema rreth kësaj liste kërkojmë një opinion nga DMZP, me qëllim të evitimit të të gjitha dilemave të cilat ndërlidhen me këtë konkurs”.

Me një përgjigje në kohë reale, Ministria e Punëve të Brendshme sot rreth orës 13:00 i ka kthyer përgjigje burimeve njerëzore të ShSKUK-së duke e konsideruar të kundërligjshme që emri i Basri Sejdiut të jetë pjesë e garës.

Kjo pavarësisht që aplikimi i tij kishte marrë dritën e gjelbër nga “Group for Legal and Political Studies” të cilët janë angazhuar për këtë konkurs nga Ambasada Britaneze.

Në emailin më poshtë MPB-ja në “opinionin” e saj duke u thirrur nga disa ligje ka vendosur që “Aplikimi i z. Basri Sejdiu nuk përmbushë kërkesat ligjore për të kaluar në fazat tjera të testimit dhe vlerësimit të njohurive”.

Derisa është edhe një emër tjetër që është hequr nga lista.

Ndërsa në emailin e fundit burimet njerëzore të ShSKUK-së falënderojnë MPB-në për kthimin e përgjigjes në kohë reale dhe njoftojnë se do të bëjnë ri publikim e listës duke larguar Basri Sejdiun e Gëzim Shalën , këtë të fundit për mungesë dokumentacioni.

E për të gjithë këtë nuk ishte njoftuar, Basri Sejdiu deri në momentin e ri publikimit të listës pa emrin e tij.

Avokati i Sejdiut, Florim Shefqeti ka thënë për Gazetën Infokus se një opnion i MPB-së nuk mund të jetë mbi ligjin andaj do të vazhdojnë me proceduar ligjore për të ndjekur deri në fund këtë rast dhe nëse është nevoja do të bëjnë edhe kallëzim penal.

Ai ka hedhur dyshimet e tij se kjo është bërë qëllimisht për të “favorizuar” ndonjë kandidat tjetër.

“Pra e kanë nxjerr një opinion përmes të cilit këta tash po ja mohojnë të drejtën me apliku sepse qenka në kundërshtim me ligjin.  Për kandidatin tjetër e dimë që ka shërbyer në ministri të Shëndetësisë ma herët. Mirëpo në këtë rast është e thjeshtë sepse ligji është shumë i qartë. Dhe një opinion i MPB-së nuk mund të jetë mbi ligjin por ne do ta ndjekim si rast, sepse kemi dërguar kërkesë në ShSKUK, për qasje në dokumente publike dhe sapo ta marrim qasjen do të paraqesim padi për masën e shtyrjes së vendimit të çfarëdo opinioni ose vendimi po ashtu nëse do të ketë nevojë në procedurë do të bëjmë edhe kallëzim penal. Përderisa zyra e burimeve njerëzore ka thënë se çdo gjë është në rregull që në fakt edhe është në rregull me ligjin atëherë një farë qëllimi tjetër veç po duket këtu. Nuk e di në aspektin politik çfarë mundet me pas por aspekti ligjor është tamam sepse nuk mundet opinioni me qenë mbi ligjin”, ka përfunduar ai.

Gazeta Infokus ka raportuar sot se Elvir Azizi, kandidati tjetër në listën për drejtor të QKUK-së është përveç ish ekspert në Ministrinë e Shëndetësisë edhe daja i bashkëshortes së deputetit të LVV-së, Mefail Bajqinovci./Gazeta Infokus/

LEXO EDHE: Ekskluzive: Edhe daja i gruas së Mefail Bajcinovcit po synon postin e drejtorit në QKUK

 

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Fillon aplikimi për Global Engineer Girls Kosova

Të tjera