Fokus

Zbardhen detaje të reja: Si po mundohet pushteti të largojë nga lista për drejtor të QKUK-së, Basri Sejdiun duke “favorizuar” dajën e gruas së Mefail Bajqinovcit

Autori: Hateme Smajli 14:44 | 17 May 2023

Me një “opinion” të Ministrisë së Punëve të Brendshme në krye me Xhelal Sveçlën, Basri Sejdiu u largua sot nga lista e ngushtë në garën për drejtor të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.

Sejdiu u largua nga kjo listë pasi dje iu publikua emri dhe burimet njerëzore të ShSKUK-së nuk i kishin paraqitur asnjë problem apo arsye pse ai nuk mund të jetë pjesë e kësaj liste.

Mirëpo sipas avokatit të Sejdiut, Florim Shefqeti, sot përmes një emaili – opinioni dërguar burimeve njerëzore në ShSKUK, është vendosur largimi i Sejdiut nga lista pasi sipas këtij opinioni garimi i tij është në kundërshtim me ligjin.

-Advertisement-

Shefqeti ka thënë për Infokus  se fillimisht para dy viteve, ish drejtorit të QKUK-së i ishte organizuar dhe shqiptuar një masë disiplinore, dhe sot emri iu largua duke u thirrur në atë masë që sipas tij është krejtësisht në kundërshtim me ligjin.

Sipas avokatit e gjithë kjo erdhi pasi u bë publik emri i Sejdiut si pjesë e listës për të parin e QKUK-së duke qenë se pushteti “ka një kandidat tjetër”.

“Këtu fillimisht ja patën organizuar një farë procedure disiplinore Basrisë, ma moti para një viti e gjysmë ose dy edhe ja kanë shqyrtuar një masë disiplinore. Por masa disiplinore nuk është largim nga shërbyesit civil, dhe sipas ligjit për zyrtarë publikë nenit 8 paragrafit 1.6 i cili u bart edhe kriter i konkursit që thotë të mos ketë masë disiplinore të largimit nga zyrtar publikë. Dhe duke qenë kaq e pastër situata, burimet njerëzore brenda ShSKUK-së e kanë fut në listën për kandidatë e kanë verifikuar kanë pasur edhe pjesëtarë të GPL-së edhe mandej kur e kanë kuptuar ‘këta’ se ishte edhe një lajm që po dëshirojnë me e bë dikë tjetër janë qu edhe e kanë kërkuar një opinion në Ministri të Punëve të Brendshme dhe ata kanë kthyer përgjigje duke thënë se nuk ka të drejtë për të aplikuar”, ka thënë avokati i Sejdiut.

Mirëpo Shefqeti ka theksuar se një opinion i Ministrisë së Punëve të Brendshme nuk mund të jetë mbi ligjin dhe se nëse është e nevojshme d o të bëjnë edhe kallëzim penal që emri i Sejdiut të kthehet në listë.

“Pra e kanë nxjerr një opinion përmes të cilit këta tash po ja mohojnë të drejtën me apliku sepse qenka në kundërshtim me ligjin.  Për kandidatin tjetër e dimë që ka shërbyer në ministri të Shëndetësisë ma herët. Mirëpo në këtë rast është e thjeshtë sepse ligji është shumë i qartë. Dhe një opinion i MPB-së nuk mund të jetë mbi ligjin por ne do ta ndjekim si rast, sepse kemi dërguar kërkesë në ShSKUK, për qasje në dokumente publike dhe sapo ta marrim qasjen do të paraqesim padi për masën e shtyrjes së vendimit të çfarëdo opinioni ose vendimi po ashtu nëse do të ketë nevojë në procedurë do të bëjmë edhe kallëzim penal. Përderisa zyra e burimeve njerëzore ka thënë se çdo gjë është në rregull që në fakt edhe është në rregull me ligjin atëherë një farë qëllimi tjetër veç po duket këtu. Nuk e di në aspektin politik çfarë mundet me pas por aspekti ligjor është tamam sepse nuk mundet opinioni me qenë mbi ligjin”, ka përfunduar ai.

Gazeta Infokus ka raportuar sot Elvir Azizi, kandidati tjetër në listën për drejtor të QKUK-së është përveç ish ekspert në Ministrinë e Shëndetësisë edhe daja i bashkëshortes së deputetit të LVV-së, Mefail Bajqinovci./Gazeta Infokus/

Ekskluzive: Edhe daja i gruas së Mefail Bajcinovcit po synon postin e drejtorit në QKUK

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKS-ja kërkon nga Institucionet që sigurimi për bujqit të bëhët obligativ

Të tjera