Lajme

Edi Rama: Që Serbia duhet të kërkojë falje nuk diskutohet

Autori: Gazeta inFokus 22:28 | 27 September 2021

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë thotë se Serbia do t’i kërkoj falje Republikës së Kosovës herë do kur, shkruan Gazeta inFokus.

Këtë deklaratë i pari i qeverisë shqiptare e ka dhënë në ‘Top Channel’, aty ku po flet për zhvillimet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë pas situatës së krijuar në veri të Mitrovicës.

“Së pari që Serbia duhet të kërkojë falje, nuk diskutohet, pyetja është kur dhe si, duke qëndruar në pozitë pasive apo në një proces. Ajo nuk ka shkon, por ajo vjen në vazhdë të marrëveshjes”, ka thënë Rama.

Kryeministri shqiptar ka bërë thirrje edhe një herë që Kosova dhe Serbia duhet ta vazhdojnë dialogun për ta zgjidhur situatën e fundit në veri./Gazeta inFokus/

Të tjera