Kuzhina

Dieta, vështirësia vjen pas

Autori: Gazeta inFokus 14:01 | 23 March 2018

Si të arrish të mbash rezultatet e një diete, pa humbur humorin e mbi të gjitha pa tu bërë fiksim peshorja.

Pjesa më e vështirë e një diete? Sigurisht të humbësh kilet e tepërta nuk është lojë fëmijësh, por problemi i vërtetë është në fazën pasaardhëse të qëndrueshmërisë së peshës, ku vëmendja më e madhe është të mos marrësh kilet e humbura.

Faza post diet: ajo që thotë shkenca
Një studim i ri tregon se kjo fazë e dytë e dietës është më afër dështimit pasi do të keni më shumë uri dhe dëshirë për të ngrënë. Problemi? Këto simptoma vijojnë deri në një vit pasi të keni kaluar dietën.

-Advertisement-

Edhe kur hormonet dërgojnë sinjale të forta të ngopjes në tru pas një vakti, nuk ndihemi të ngopur. Studimi i Universitetit Norvegjian të Shkencës dhe Teknologjisë, është shfaqur në revistën “American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism”.

Si tia bëni?
Nutricionistët thonë se duhet të bazoheni në post-diet në dy objektiva themelore, të mos zbehni sforcimet e bëra gjatë dietës, dhe mbi të gjitha të mos humbisni humorin.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Për Festën e Bajramit, ZBRITJE deri n’KUPË t’QIELLIT!

Të tjera