Lajme

COVID-19 ndikon në trafikun ajror global duke ulur numrin e aksidenteve

Autori: Gazeta inFokus 15:37 | 31 December 2021

Rënia e numrit të rasteve me koronavirus në trafikun ajror global që ka vazhduar përgjatë vitit 2021 është shoqëruar me një ulje të mprehtë të vdekjeve, sipas studiuesve të aksidenteve.

Në vitin 2021 numri i vdekjeve arriti në 168, pothuajse një përgjysmim i numrit në krahasim me vitin 2020 dhe madje 505 nën mesataren e 25 viteve të fundit, sipas Qendrës për Vlerësimin e të Dhënave (JACDEC), raporton atsh.

Sipas një analize të JACDEC, 30 avionë komercialë u shkatërruan ose u dëmtuan në mënyrë të pariparueshme gjatë aksidenteve ajrore në mbarë botën.

Studiuesit e aksidenteve numëruan gjithsej 671 aksidente dhe incidente në mbarë botën, shumë prej të cilave ndodhën me avionë më të vegjël me helikë ose në ngarkesa, fluturime provë, traget ose fluturime speciale.

Vetëm në ShBA kanë ndodhur katër aksidente të mëdha, por pa vdekje.

JACDEC përmend rrëzimin e një Boeing 737-500 pranë Indonezisë më 9 janar, ku vdiqën 62 persona, si aksidentin më të rëndë. Shkaku i aksidentit është ende nën hetim.

Sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA), 2.3 miliardë pasagjerë u transportuan në mbarë botën në vitin 2021, dhe IATA vlerëson se industria do të humbasë deri në 51.8 miliardë dollarë gjatë gjithë vitit për shkak të rënies së aktivitetit të fluturimeve për shkak të koronavirusit.

Në vitin 2022, shoqata pret një rritje deri në 3.4 miliardë pasagjerë, që do të ishte pothuajse e njëjtë me 2014.

Të tjera