Lajme

Çfarë festuan sot britanikët në Prishtinë dhe kush ishin të ftuarit e tyre

Autori: Gazeta inFokus 21:00 | 03 June 2022

mbasada e Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë, ka shënuar Jubileun e Platinit të Mbretëreshës Elizabeth.

Të pranishëm ishin presidentja Vjosa Osmani, ish-kryeministri Ramush Haradinaj, kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, Ministri për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq, deputetë të Kuvendit të Kosovës etj.

Jubileu i platinit, shënohet si festë e veçantë shtetërore dhe shoqërohet me aktivitete të shumta, të organizuara qoftë nga vetë shteti britanik, monarkia apo edhe nga vetë qytetarët. Fëmijët janë të liruar nga shkolla dhe punëtorët nga puna.

Të tjera