Sport

Buffon i paralajmëron të gjithë ata që e shikojnë Shqipërinë si autsajdere e ‘grupit të vdekjes’

Autori: Gazeta inFokus 23:32 | 02 December 2023

Gianluigi Buffon mendon se grupi i Euro 2024 të kujton atë që Italia kaloi në Euro 2012, kur arriti në finale.

Kampionët në fuqi të Evropës janë vendosur në të njëjtin grup me Spanjën, Kroacinë dhe Shqipërinë në garën në Gjermani verën e ardhshme.

Buffon, i cili fitoi Kupën e Botës 2006 me Italinë dhe pas pensionimit është bërë shef i delegacionit për Azzurrët.

-Advertisement-

Ai ishte gjithashtu një nga legjendat e pranishme në Hamburg për të ndihmuar në realizimin e shortit për fazën e grupeve sot dhe mbi të gjitha iu desh të vendoste sërish trofeun e Kampionatit Evropian.

“Ishte e mrekullueshme ta ktheja atë trofe në rreth, pasi ne ndjejmë krenari dhe përgjegjësi duke shkuar në këtë kompeticion si kampionë në fuqi”, deklaroi Buffon për RAI Sport.

“Duke parë që ishim në vazon 4, një barazim i vështirë do të ishte gjithmonë i mundshëm. Ky grup është pak si ai që patëm në Euro 2012 me Spanjën, Kroacinë dhe Republikën e Irlandës. Ne kaluam të dytin atë herë dhe arritëm në finale. Në format këtë herë kualifikohen edhe katër skuadrat më të mira të vendit të tretë, kështu që rrit shanset tona”.

“Ne jemi të shqetësuar, por skuadrat e tjera nuk do të kërcejnë nga gëzimi për të luajtur me Italinë”.

Është një skuadër italiane në fluks, pasi Roberto Mancini fitoi Euro 2020 në verën e 2021, i vonuar me një vit për shkak të pandemisë, por më pas dha dorëheqjen në gusht dhe u zëvendësua nga Luciano Spalletti vetëm më 1 shtator.

“Do të ketë kohë deri në qershor që kjo skuadër të përmirësohet. Për sa i përket individëve, në garë janë 3-4 skuadra që kanë skuadra më të forta, por kur punojmë si një njësi e vetme, me një mendje, nuk e di se sa skuadra janë vërtet më të forta se ne”, shtoi legjenda italiane.

Ndeshja hapëse është kundër Shqipërisë në Dortmund më 15 qershor, më pas Spanjës në Gelsenkirchen më 20 qershor dhe ndeshja e fundit në grup është me Kroacinë më 24 qershor në Leipzig.

“Natyrisht, ne nuk marrim asgjë si të mirëqenë. Shqipëria është në një grup shumë të vështirë, por meriton respekt jo vetëm nga ne, por edhe nga Spanja dhe Kroacia”, vazhdoi Buffon. /Telegrafi/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Coffee Show B2B në Zagreb nga Devolli Corporation

Të tjera