Lajme

Britania e Madhe reagon pasi dy qytetarë të saj u dënuan me vdekje nga rusët

Autori: Gazeta inFokus 20:45 | 09 June 2022

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është “thellësisht e shqetësuar” nga dënimet me vdekje të dhëna britanikëve Aiden Aslin dhe Shaun Pinner, thotë Downing Street.

“Ne kemi thënë vazhdimisht se të burgosurit e luftës nuk duhet të shfrytëzohen për qëllime politike,” tha një zëdhënës i kryeministrit Boris Johnson.

“Sipas Konventës së Gjenevës, të burgosurit e luftës kanë të drejtën e imunitetit luftarak dhe ata nuk duhet të ndiqen penalisht për pjesëmarrje në armiqësi.

“Pra, ne do të vazhdojmë të punojmë me autoritetet ukrainase për të siguruar lirimin e çdo shtetasi britanik që shërbente në forcat e armatosura të Ukrainës dhe që mbahen si robër lufte.”

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se vendimi i gjykatës ishte një “gjykim i rremë pa absolutisht asnjë legjitimitet”.

Aslin, 28, dhe Pinner, 48 vjeç, dhe shtetasi maroken Saaudun Brahim, janë shpallur fajtorë si mercenarë dhe kanë ndërmarrë veprime drejt marrjes së dhunshme të pushtetit. Ata u dënuan në një gjykatë në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut të mbështetur nga Rusia, e cila nuk është e njohur ndërkombëtarisht.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se vendimi i gjykatës ishte një “gjykim i rremë pa absolutisht asnjë legjitimitet”.

Aslin, 28, dhe Pinner, 48 vjeç, dhe shtetasi maroken Saaudun Brahim, janë shpallur fajtorë si mercenarë dhe kanë ndërmarrë veprime drejt marrjes së dhunshme të pushtetit. Ata u dënuan në një gjykatë në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut të mbështetur nga Rusia, e cila nuk është e njohur ndërkombëtarisht.

Të tjera