Lajme

Borrelli pritet të deklarohet për rezultatin e takimit Kurti-Vuçiq

Autori: Gazeta inFokus 19:34 | 18 March 2023

Bashkimi Evropian ka njoftuar se së shpejti pritet që kryediplomati evropian, Josep Borrell do të mbajë konferencë për të treguar rezultatin e takimit në Ohër.

Kujtojmë se takimi i sotëm për zbatimin e një propozimi të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve, ka nisur sot paradite me takime të ndara të Kurtit e Vuçiqit me ndërmjetësit e BE-së, Josep Borrel dhe Miroslav Lajçak.

Ndërsa takimi trilateral, Kurti-Vuçiq-BE ka nisur pas orës 14:00 dhe ai po vazhdon ende.

Pas një pauze mbi një orëshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë rinisur bisedimet, nën ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë.

 

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Të tjera