Shëndetësi

Birra mund t’ju ndihmojë ta luftoni mbipeshën dhe të flini mirë

Autori: Gazeta inFokus 15:00 | 02 December 2019

Ky është një hulumtim për të cilin ia vlen të ngritet dolli – birra mund të jetë e mirë për shëndetin tonë!

Shkencëtarët kanë zbuluar se disa birra janë të mbushura me mikrobe probiotike – baktere dhe tharm që sjellin shumë përfitime shëndetësore, duke filluar nga luftimi i obezitetit e deri te një gjumë më kualitativ.

Shembuj të këtyre birrave janë ato belge si Hoegaarden, Westmalle Tripel dhe Echt Kriekenbier, të cilat janë të pasura me tharm probiotik.

-Advertisement-

Ndryshe prej birrave tjera, këto brende fermentohen dy herë – një herë në fabrikë dhe një herë në shishe.

Fermentimi i dytë e rritë forcën e birrës dhe e krijon një shije më të tharë dhe më të formësuar.

E rëndësishme për shëndetin është fermentimi i cili ndodh në shishe, ku jo vetëm se konvertohet sheqeri i drithërave në alkool, por edhe bën acide të cilat janë helmuese për bakteret që mund të na sëmurin.

Ekspertët kanë treguar se teprimi me alkool është i dëmshëm për shëndetin e zorrëve dhe shëndetin tonë në përgjithësi, por një birrë në ditë mund të jetë e shëndetshme.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UNICEF-i global boton artikull për rezultatet e partneritetit me Devolli Corporation: U fuqizuan gratë, përfituan familjet

Të tjera