Lajme

Bilanc tragjik/ 126 mijë e 539 të vdekur në mbarë botën, ja 5 shtetet me numrin më të lartë të viktimave

Autori: Gazeta inFokus 08:16 | 15 April 2020

Lufta me koronavirusin vazhdon, ndërkohë që numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 rritet dita-ditës.

Sipas autoriteteve numri i të vdekurve në mbarë botën nga koronavirusi ka shkuar në 126 mijë e 539 persona. Vendi me numrin më të lartë të viktimave janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 25 mijë e 995 të vdekur.

Pas SHBA-së vjen Italia me 21 mijë e 67 të vdekur. Në vend të tretë vjen Spanja me 18 mijë e 255 të vdekur dhe ndiqet nga Franca me 15 mijë e 729 të vdekur.

-Advertisement-

5-shen e parë të vendeve me numrin më të lartë të viktimave e mbyll Mbretëria e Bashkuar me 12 mijë e 107 të vdekur. Në Kinë aty ku ka shpërthyer virusi janë numëruar 3 mijë e 345 të vdekur.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Vetëm edhe 4 ditë nga Bootcamp me Alan Greenberg, ish-Drejtorin për Edukim në Apple, Apliko Tani

Të tjera