Lajme

Biden do të kandidojë për president edhe për një mandat, thotë Shtëpia e Bardhë

Autori: Gazeta inFokus 10:51 | 14 June 2022

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, tha të hënën se presidenti Biden do të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2024.

Gjatë konferencës së përditshme për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, Jean-Pierre u pyet nëse Biden do të kandidonte, mes shqetësimeve të strategëve demokratë për moshën e presidentit, e cila do të jetë 82 vjeç në fillimin e mandatit të tij të dytë.

“Unë nuk mund të flas për zgjedhje. Nuk mund të jem analist politik nga këtu ose, e dini, as afatet e ndërmjetme apo diçka të tillë apo duke përfshirë vitin 2024. Presidentit, siç e dini, i është bërë kjo pyetje shumë herë dhe ai i është përgjigjur. Përgjigja e tij ka qenë shumë e thjeshtë, që është, po, ai kandidon për rizgjedhje. Nuk mund të them më shumë se kaq”, u shpreh Jean – Pierre.

-Advertisement-

Përgjigja e Shtëpisë së Bardhë erdhi dy ditë pas komenteve nga David Axelrod, krye strategu i presidentit Barack Obama, i cili i tha The Neë York Times: “Presidenca është një punë monstruoze tatimore dhe realiteti i zymtë është se presidenti do të ishte më afër 90 se 80 në fundi i një mandati të dytë dhe kjo do të ishte një çështje madhore”.

“Demokratët kanë nevojë për një udhëheqje të freskët dhe të guximshme për garën presidenciale të vitit 2024. Ky nuk mund të jetë Biden”, i tha gazetës avokatja dhe anëtarja e Komitetit Kombëtar Demokratik, Shelia Huggins.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UNICEF-i global boton artikull për rezultatet e partneritetit me Devolli Corporation: U fuqizuan gratë, përfituan familjet

Të tjera