Lajme

Beteja për presidencën franceze, votojnë Macron dhe Le Pen

Autori: Gazeta inFokus 15:09 | 24 April 2022

Qytetarët francezë i janë drejtuar sot kutive të votimit për të zgjedhur presidentin e ri.

Ata do të votojnë në balotazh për t’u përcaktuar nëse duan t’i japin Emmanuel Macronit një mandat të tjetër pesëvjeçar, apo kandidates së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen.

Emmanuel Macron pozoi për fotografi me mbështetësit teksa po shkonte drejt një qendre votimi.

Presidenti u pa i shoqëruar nga gruaja e tij Brigitte Macron derisa voton në Le Touquet, në Francën veriore, ku çifti ka një shtëpi.

Miliona qytetarë francezë po votojnë në garën mes kryetares së qendrës dhe politikanes së ekstremit të djathtë Marine Le Pen, e cila hodhi votën e saj më herët në mëngjes në Henin-Beaumont, gjithashtu në veri.

Në bazë të sondazheve Macron shihet favorit për të fituar edhe një mandat.

Fitorja në zgjedhjet e së dielës do ta bënte Macronin presidentin e parë francez në 20 vjetët e fundit që siguron mandatin e dytë presidencial.

Ndryshe rundi i parë zgjedhor i 10 prillit eliminoi 10 kandidatët e tjerë presidencial

Të tjera