Lajme

Beqa: Kërkesa e mësimdhënësve e drejtë dhe legjitime

Autori: Gazeta inFokus 13:50 | 22 September 2022

Deputetët e Kuvendit të Kosovës po diskutojnë për grevën e përgjithshme të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK).

Deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa ka folur para deputetëve në veçanti për grevën në arsim.

Ai u shpreh se kërkesa e mësimdhënësve është e drejtë dhe legjitime.

“Pozita bën thirrje të reflektojnë grevistët, opozita bën thirrje që të reflekton qeveria, nxënësitë rrinë në shtëpi, një pjesë i dërgojmë fëmijët në shkolla private dhe kjo me të vërtetë është shumë e pasinqërtë prej atyre që e kanë marrë përgjegjësinë t’i fajsojnë të tjerët. Mësimdhënësit e kanë një kërkesë shumë legjitime, e kanë një kërkesë të drejtë”, u shpreh ai.

 

Të tjera