Lajme

Avokati Gashi: DASH konstaton se ekspertiza zvicerane nuk i përjashton shkaqet e tjera të mundshme te vdekjes së Astrit Deharit

Autori: Gazeta inFokus 12:23 | 21 March 2023

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka publikuar raportin vjetor në lidhje me gjendjen e të drejtave të njeriu në Kosovë.

Përveç kritikave për korrupsion e mostransparencë, përmendet edhe rastin i ish-aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

DASh përmend se hetimet për rastin Dehari, përfshirë zhdukjen e mostrave të gjakut e urinës.

-Advertisement-

“Në gusht, familja e Deharit pohoi se kishte prova se Dehari ishte sulmuar para vdekjes së tij dhe kërkuan zëvendësimin e prokurorit kryesor. Në shtator, një raport i Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë zbuloi se zyrtarët kishin qasje të pahijshme dhe kishin ndarë regjistrimet e kamerave nga Qendra e Paraburgimit në Prizren, duke shkelur kërkesat për mbrojtjen e të dhënave.

Si kundërpërgjigje, në shtator qeveria suspendoi ish-drejtorin e Departamentit për Operacione, Siguri dhe Transport të të Paraburgosurve, ish-drejtorin e Qendrës së Paraburgimit në Prizren dhe kryeinspektorin e Inspektoratit të Drejtësisë. Në dhjetor, ministri i drejtësisë njoftoi se mostrat e gjakut dhe urinës së Deharit ishin zhdukur nga Laboratori i Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Më pas, Ministria e Drejtësisë pezulloi katër zyrtarë të Institutit të Mjekësisë Ligjore, përfshirë zëvendësdrejtorin”, përfundon pjesa për rastin Dehari në raportin e DASh.

Lidhur me këto të gjetura të Departamenti Amerikan i Shtetit, ka reaguar avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi.

Në një shkrim në llogarinë e tij në Facebook, avokati Gashi ka thënë se DASh konstaton se ekspertiza zvicerane e vitit 2019 nuk i perjashton shkaqet e tjera te mundshme te vdekjes (se Astritit) dhe rekomandon hetime te metejshme.

‘Shpresojmë që prokurori e lexon…Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) i jep rëndësi të veçantë hetimit të vrasjes së Astrit Deharit”.

“DASh konstaton se ekspertiza zvicerane e vitit 2019 nuk i përjashton shkaqet e tjera të mundshme të vdekjes (se Astritit) dhe rekomandon hetime të metejshme. Pra, edhe DASh i beson ekspertizës zvicerane, të cilën duket se prokuroria e ka harruar”, shkroi Gashi.

Ndryshe, pas zhdukjes së mostrave,  Ministria e Drejtësisë ka shkarkuar kryeinspektori Ylber Topalli.

Siç ka potencuar ministria, sipas Komisionit Disiplinor, Topalli ka bërë një sërë shkeljesh ligjore.

MD ka shtuar se Topalli ka hartuar dy raporte kontradiktore lidhur me rastin Dehari.

“Pas një sërë gjetjesh faktike që dëshmojnë shkelje të rënda procedurale në rastin e ndërlidhur me zhvillimet pas vrasjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, Komisioni Disiplinor ka ardhur në verdiktin final për shkarkimin e tij, duke marrë parasysh një sërë shkeljesh ligjore”, thuhet në njoftim. /Telegrafi/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova vazhdon përkushtimin ndaj gjithëpërfshirjes duke dhuruar një furgon për të mbështetur fëmijët me nevoja të veçanta

Të tjera