Lajme

Autobusi del nga rruga, humbin jetën 25 persona në Indi

Autori: Gazeta inFokus 10:27 | 05 October 2022

Të paktën 25 persona kanë humbur jetën pasi një autobus u rrëzua në shtetin verior të Indisë Uttarakhand.

Zyrtarët thanë se të paktën 40 ishin në bord kur autobusi doli nga rruga dhe ra në një luginë në rrethin Pauri Garhwal të martën mbrëma.

Deri më tani, 21 pasagjerë janë shpëtuar pas një operacioni gjatë natës të udhëhequr nga forcat shtetërore të reagimit ndaj fatkeqësive.

Kryeministri Narendra Modi shkroi në Twitter se “mendimet e tij janë me familjet e viktimave”.

Autobusi po transportonte një procesion dasme nga Laldhang në fshatin Bironkhal në Uttarakhand kur ndodhi aksidenti.

Shkaku i përplasjes nuk dihet menjëherë, por autoritetet shtetërore thanë se po hetonin incidentin.

Zyrtari i lartë i policisë Swatantra Kumar Singh tha për agjencinë e lajmeve ANI se një operacion shpëtimi ishte ende duke u zhvilluar të mërkurën.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan mbetjet e shkatërruara të autobusit të shtrirë pranë një kodre të pjerrët, ndërsa personeli i shpëtimit ndihmoi në nxjerrjen e të mbijetuarve.

Shefi i ministrit të Uttarkhand, Pushkar Singh Dhami tha se ekipet e shpëtimit po iu ofrohej e gjithë ndihma e mundshme për të ndihmuar përpjekjet e tyre.

Siguria rrugore është jashtëzakonisht e keqe në Indi, me më shumë se 100,000 të vdekur çdo vit në aksidente për shkak të drejtimit të dobët dhe rrugëve të rrënuara.

Autobusët janë një mënyrë popullore transporti në Indi, veçanërisht në qytetet më të vogla. Por operatorët shpesh shpërfillin rregullat e sigurisë dhe i paketojnë ato përtej kapacitetit të tyre.

Të tjera