Lajme

Ambasadori amerikan akuzon Kinën për Koronavirusin – Rrezikoi botën

Autori: Gazeta inFokus 11:30 | 26 March 2020

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Londër, ka akuzuar Kinën se po e rrezikon botën.

Kjo pasi sipas tij, shteti kinez ka fshehur informacione për këtë punë dhe ka lejuar që virusi të shpërndahet larg kufijve të Kinës, raporton Reuters, shkruan gazeta inFokus.

“Së pari fshehn të dhënat: thotë ambasadori Ëoody Johnson në një artikull për The Times, duke shtuar se Pekini zgjedhi vendet kujt t’i jap informacione.

“Nëse Kina do të bënte gjënë e duhur në kohën e duhur, shumë nga populli i saj dhe p-jesës tjetër të botës do të kurseheshin nga infektimi me këtë virus”, ka thënë ambasadori amerikan.

Ndërsa disa herë akuza të tilla ka pasur edhe Presidenti Donald Trump, madje duke e quajtur Koronavirusin, “Virusin kinez”./Gazeta inFokus/

Të tjera