Kuzhina

Akullore me pjepër në shtëpi: Përgatitje e shpejtë për një ëmbëlsirë të shijshme verore

Autori: Gazeta inFokus 09:50 | 21 August 2023

Pjepri është një burim i vitaminës C – 200 g përmban pothuajse të gjithë nevojën ditore për këtë vitaminë, e cila ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe ruajtjen e shëndetit

Gjithashtu, është i pasur me vitaminë A – përmirëson metabolizmin, gjithashtu ndihmon në forcimin e kornesë së syrit dhe rritjen e mprehtësisë vizuale. Përmban gjithashtu vitaminë E, vitaminë B dhe është i pasur me kalium, një mineral i domosdoshëm për normalizimin e presionit të gjakut dhe funksionimin e qetë të zemrës.

Përbërësit:

▪ 300 ml krem gatimi,
▪ 175 g sheqer pluhur,
▪ 1 kg pjepër,
▪ lëng nga një limon,
▪ fruta të freskëta me kokrra (sipas dëshirës).

Përgatitja:

Përzieni sheqerin dhe kremin dhe vendoseni në zjarr të ulët. Përzieni derisa të vlojë dhe sheqeri të tretet plotësisht. Lëreni të ftohet.

Pjeprin e pastruar dhe të grirë hollë e përzieni me lëngun e një limoni dhe e përzieni në blender derisa të përftohet një masë homogjene.

Masës së pjeprit shtoni kremin e përftuar të ajkës dhe sheqerit, më pas i rrihni mirë me mikser derisa të përftohet një masë e lëmuar.

Lëreni në frigorifer për 6 orë ose gjatë gjithë natës.

Para se të shërbeni, mund të dekoroni me frutat me kokrra.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri

Të tjera