Lajme

Ahtisaari porosit liderët: Vazhdoni dialogun me Serbinë, mos humbisni kohë

Autori: Gazeta inFokus 11:26 | 26 April 2017

Ish-i dërguari i posaçëm i OKB-së për statusin e Kosovës, Martti Ahtissari, ka thënë se dialogu i Kosovës me Serbinë duhet të vazhdojë.

“Mos humbisni kohë dhe vazhdojeni dialogun me Serbinë – vetëm kështu mund të krijohet stabilitet në vend”.

“Dialogu nuk duhet të shpërfillet”.

-Advertisement-

Këto komente Ahtisaari i ka bërë përmes një videomesazhi në seminarin e organizuar nga Ambasada e Finlandës për 100-vjetorin e Finlandës, njofton Klan Kosova.

“Marrëdhënie të mira duhet të keni edhe me shtetet tjera fqinje”.

“Të gjitha palët duhet të diskutojnë me njëra-tjetrën, zgjidhje të qëndrueshme mund të gjenden vetëm nëse diskutojmë bashkë”.

Për të pasur një shtet stabil, Ahtisaari ka thënë se rëndësi duhet t’i jepet edhe sundimit të ligjit.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Thyhet REKORDI I ZBRITJEVE!

Të tjera