Shëndetësi

A bie në gjumë burri juaj menjëherë pas seksit? Shkencëtarët tregojnë arsyen

Autori: Gazeta inFokus 12:26 | 16 September 2019

Femrat shpesh ankohen se ato nuk duken shumë interesante për partnerin e tyre ose dyshojnë se lidhja e tyre nuk është e mirë.

Arsyeja e dyshimeve të tyre nis nga fakti se burrat e tyre bien në gjumë menjëherë pas seksit.

Shkencëtarët janë marrë me këtë problem dhe kanë vërtetuar se nuk ka të bëjë me të vërtetë për seksin e keq, përkundrazi kjo tregon se ai ju është dorëzuar aq shumë juve dhe se ai gjithashtu është aq i qetë sa i lejon vetes të flejë. Burrat flenë pas seksit për disa arsye kryesore, asnjëra prej të cilave nuk ka të bëjë me marrëdhënien tuaj, personalitetin ose performancën tuaj në shtrat.

-Advertisement-

– Struktura kimike në trupin e mashkullit ndryshon pas orgazmës. Lëshon prolaktin biokimik, i cili fizikisht ndryshon trupin dhe e bën të lodhur – shpjegon terapisti seksual David Mackenzie.

Mjekët Mark Liner dhe Billy Goldberg, të cilët madje kanë shkruar një libër në lidhje me këtë temë, kanë një shpjegim shtesë.

“Përpjekja gjatë seksit dhe pasi të arrijë kulmin, mendohet se varfëron muskujt për shkak të rritjes së prodhimit të glikogjenit, i cili shkakton përgjumje. Për shkak se burrat kanë më shumë masë muskulore sesa gratë, ata janë më të lodhur pasi bëjnë seks”, thonë ata.

Ata gjithashtu theksojnë se pas një orgazme në trupin mashkullor, krijohen gjithashtu oksitocina, prolaktina, acidi GABA dhe endorfina, të cilat gjithashtu janë përgjegjëse për gjumin.

Përndryshe, terapistët pajtohen që shoqërimi pas seksit ndihmon në forcimin e intimitetit, lidhjes dhe të ketë një efekt të dobishëm në marrëdhënie.

Nëse nuk e keni mendjen që një partner të flasë me ju pas një marrëdhënie, këtu janë disa mënyra për ta bërë atë të rri zgjuar pas seksit: Bëni dashuri përpara një vakt – mëngjes, drekë ose darkë. Ka më pak të ngjarë të bini në gjumë nëse jeni të uritur.

Jini intim në mbrëmje, përpara shfaqjes tuaj të preferuar.

Shmangni seksin shumë vonë natën, pasi të dy keni të ngjarë të flini menjëherë.

Një kompromis duhet të ekzistojë gjithmonë!

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…

Të tjera