Lajme

587 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri në 24 orët e fundit

Autori: Gazeta inFokus 17:38 | 13 November 2021

Tre qytetarë të prekur me COVID-19 kanë vdekurnë 24 orët e fundit në Shqipëri, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 2,986.Në 24 orët e fundit janë kryer 3,143 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID019 587 qytetarë.

241 qytetarë janë në Tiranë, 40 në Fier, 28 në Berat, 26 në Gjirokastër, 23 në Elbasan, 20 në Durrës, 19 në Shkodër, 17 në Lushnje, 16 në Vlorë, Korçë, 13 në Dimal, 12 në Kamëz, Sarandë, 8 në Kavajë, Përmet, 7 në Mallakastër, 5 në Kurbin, Pogradec, Kuçovë, 4 në Tropojë, Lezhë, Krujë, Bulqizë, Patos, Peqin, Gramsh, Libohovë, 3 në Vorë, Këlcyrë, Devoll, 2 në Selenicë, Himarë, Maliq, Skrapar, Poliçan, 1 në Malësi e Madhe, Fushë- Arrëz, Has, Mirditë, Dibër, Mat, Rosokovec, Divjakë, Konispol, Finiq, Tepelenë, Memaliaj, Kolonjë, Cërrik, Librazhd.Janë 8,401 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin, ku Tirana mban rekord me 4,460 raste dhe pasohet nga Fieri me 865.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 176 pacientë, nga të cilët 26 janë në gjendje më të rënduar.Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 3 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Një qytetar 49 vjeç nga Patosi, një qytetar 63 vjeç nga Tirana, një qytetar 65 vjeç nga Ballshi.Janë shëruar 526 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 181,213 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (13 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore 587
Të shëruar në 24 orë 526
Të shtruar në spitale 176
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 3,143
Testime totale 1,347,471
Raste pozitive 192,600
Raste të shëruara 181,213
Raste Aktive 8,401
Humbje jete 2,986

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,460
Fier 865
Shkodër 453
Vlorë 443
Gjirokastër 443
Durrës 419
Berat 367
Elbasan 346
Korçë 253
Lezhë 195
Dibër 81
Kukës 76

Të tjera