Lajme

5 zhvillimet që duhet të dini për luftën në Ukrainë këtë fundjavë

Autori: Gazeta inFokus 17:18 | 26 June 2022

1. Rusia lëshon një breshëri raketash në Kiev

Rusia sulmoi kryeqytetin ukrainas në orët e para të mëngjesit të së dielës, duke goditur të paktën dy ndërtesa banimi, tha kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko.

Ky i fundit shtoi se dy persona u shtruan në spital me lëndime, duke përfshirë një vajzë 7-vjeçare e cila u nxor e gjallë nga rrënojat.

Mediat lokale raportojnë se të paktën një person u vra në sulm, ndërsa një person tjetër mbeti i bllokuar nën rrënojat e një ndërtese.

“Ushtria jonë po bën gjithçka për të parandaluar sulmet në qytetin tonë. Por për fat të keq, ne nuk mund të garantojmë sigurinë 100% në Kiev apo gjetkë në Ukrainë për sa kohë që ky agresion vazhdon,” tha Klitschko.

Deputeti i parlamentit ukrainas Oleksiy Goncharenko shkroi se 14 raketa u lëshuan kundër rajonit të Kievit. Përpara sulmit të mëngjesit të së dielës, Kievi nuk ishte përballur me ndonjë sulm të tillë ajror rus që nga 5 qershori.

2. Sievierodonetsk ‘plotësisht’ nën kontrollin rus

Sievierodonetsk tani është “plotësisht i pushtuar” nga forcat ruse tha të shtunën kreu i administratës ushtarake të qytetit Oleksandr Striuk.

“Qyteti është plotësisht i pushtuar nga rusët,” tha Striuk pasi ushtria ukrainase u tërhoq në qytetin fqinj Lyssytchansk dje.

Sievierodonetsk, një qytet kyç në rajonin e çmuar të Donbasit, ka përjetuar disa javë luftimesh midis Rusisë dhe Ukrainës dhe është bombarduar rëndë, me disa dëshmitarë që thonë se shumica e tij është kthyer në rrënoja.

Para luftës, ajo ishte shtëpia e 100,000 njerëzve. Sipas Striuk, disa qindra vendas, të cilët ishin strehuar nga bombardimet në fabrikën Azot të Sievierodonetsk, kanë filluar të largohen nga vendi.

“Këta njerëz kanë jetuar gati tre muaj të jetës së tyre në bodrume, strehimore”, tha ai. “Është e vështirë emocionalisht dhe fiziologjikisht”.

Striuk shtoi se ata “tani kanë nevojë për ndihmë mjekësore dhe psikologjike”.

Moska është tani në kontroll pothuajse të plotë të rajonit të Luganskut, i cili përfshin Sievierodonetsk, dhe “luftimet në rrugë” janë duke u zhvilluar në qytetin fqinj Lysychansk, sipas separatistëve të mbështetur nga Rusia.

3. Rusia përpiqet të ‘tërheqë’ Bjellorusinë në luftë, pretendon Ukraina

Kievi akuzoi Moskën të shtunën për përpjekje për të “tërhequr” Minskun në konflikt, pas sulmeve me raketa nga Bjellorusia në tokën ukrainase.

“Greva e sotme është e lidhur drejtpërdrejt me përpjekjet e Kremlinit për të tërhequr Bjellorusinë në luftën në Ukrainë si një bashkëluftëtar”, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Moska nuk ka deklaruar publikisht se dëshiron të sjellë Bjellorusinë, aleatin e saj kryesor, në konflikt.

Raketat e lëshuara nga Bjellorusia goditën rajonin verior të Cherniguiv në kufirin ukrainas-bjellorusi të shtunën herët në mëngjes, sipas ushtrisë së Ukrainës.

“Rreth orës 5:00 të mëngjesit rajoni i Chernihiv u vu nën bombardime masive me raketa. Njëzet raketa shënjestruan fshatin Desna, të qëlluara nga territori i Bjellorusisë (dhe gjithashtu) nga ajri”, thuhet në njoftim.

Nuk u raportua për viktima, megjithëse ushtria ukrainase tha se “infrastruktura u prek”, pa specifikuar se çfarë ishte.

Bjellorusia ofroi mbështetje logjistike për trupat e Moskës, veçanërisht në javët e para të ofensivës ruse, megjithëse nuk po merr pjesë drejtpërdrejt në konfliktin me Ukrainën.

4. Moska t’i japë Bjellorusisë raketa me aftësi bërthamore

Rusia do të dërgojë në Bjellorusi raketa të afta për të mbajtur koka bërthamore, tha Putin të shtunën. Udhëheqësi rus e bëri njoftimin gjatë një takimi me presidentin e fortë bjellorus, Aleksandër Lukashenko, mes tensioneve mes dyshes dhe Perëndimit për Ukrainën.

“Në muajt e ardhshëm, ne do të transferojmë në Bjellorusi sistemet e raketave taktike Iskander-M, të cilat mund të përdorin raketa balistike ose kruiz, në versionet e tyre konvencionale dhe bërthamore”, tha Putin.

Të dy udhëheqësit sinjalizuan gjithashtu se donin të modernizonin forcën ajrore bjelloruse për ta bërë atë të aftë për të mbajtur armë bërthamore, duke i tendosur më tej marrëdhëniet midis Moskës dhe vendeve perëndimore.

“Shumë avionë Su-25 janë në shërbim të ushtrisë bjelloruse”, tha Putin. “Ato mund të përmirësohen në një mënyrë të përshtatshme. Ky modernizim duhet të kryhet në fabrikat e avionëve në Rusi dhe trajnimi i personelit duhet të fillojë në përputhje me këtë”, shtoi Putin

5. Moska pretendon se ka vrarë ’80’ luftëtarë polakë

Rusia pretendoi të shtunën se kishte vrarë “deri në 80” luftëtarë nga Polonia në një bombardim të Ukrainës lindore.

“Deri në 80 mercenarë polakë, 20 automjete të blinduara luftarake dhe tetë raketahedhës të shumëfishtë Grad u shkatërruan në sulmet me armë me precizion të lartë” në rajonin e Donetskut, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në një deklaratë.

Rusia përdor termin mercenarë për t’iu referuar luftëtarëve të huaj në Ukrainë. Shërben për të delegjitimuar përfshirjen e tyre në luftë duke nënkuptuar se ata janë të motivuar nga paratë, megjithatë ka shumë arsye pse të huajt i janë bashkuar ushtrisë ukrainase.

Të premten, autoritetet ruse hoqën flamurin e Polonisë nga një memorial në vend, në përkujtim të mijëra polakëve të masakruar nga sovjetikët.

“Nuk mund të ketë një flamur polak në monumentet ruse. Dhe aq më pak pas deklaratave të sinqerta anti-ruse të politikanëve polakë,” tha Andrei Borissov, kryebashkiaku i Smolensk, rajoni perëndimor rus ku ndodhet memoriali.

“Unë mendoj se Ministria e Kulturës e Federatës Ruse mori vendimin e duhur,” shtoi ai.

Tensionet midis Moskës dhe Varshavës janë më të lartat që kanë qenë për dekada, pas pushtimit rus të Ukrainës./ Euronews

Të tjera