Lifestyle

2 këshillat që ju nevojiten për të patur “trupin perfekt të verës”

Autori: Gazeta inFokus 10:20 | 10 May 2024

A nuk do të ishte fantastike të dilje në plazh duke u ndjerë në formë, energjike dhe të sigurt në trupin tënd këtë verë? Mund të duket shumë larg, por tani është koha që të filloni të përgatisni trupin tuaj për sezonin ose për një festë të ardhshme në plazh.

Fibra e tretshme thith ujin dhe formon një xhel që ndihmon në ngadalësimin e ushqimit ndërsa kalon nëpër sistemin tuaj të tretjes. Studimet tregojnë se kjo fibër mund të nxisë humbjen e peshës duke ju ndihmuar të ndiheni të ngopur, kështu që natyrshëm hani më pak. Për më tepër, fibra e tretshme mund të ndihmojë në uljen e yndyrës së barkut. Një studim vëzhgues që përfshin mbi 1100 të rritur zbuloi se për çdo 10 gram rritje të marrjes së fibrave të tretshme, shtimi i yndyrës në bark u ul me 3.7% gjatë 5 viteve.

Ato krijohen duke pompuar hidrogjenin në yndyrna të pangopura, siç është vaji i sojës. Më parë, ato gjendeshin në disa margarina dhe gjithashtu shtoheshin shpesh në ushqime të paketuara, por shumica e prodhuesve të ushqimit kanë ndaluar përdorimin e tyre. Këto yndyrna janë lidhur me inflamacionin, sëmundjet e zemrës, rezistencën ndaj insulinës dhe shtimin e yndyrës së barkut në studimet vëzhguese dhe të kafshëve. Një studim 6-vjeçar zbuloi se majmunët që hanin një dietë me yndyrë të lartë fituan 33% më shumë yndyrë në bark sesa ata që hanin një dietë të lartë me yndyrë të pangopur.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova vazhdon përkushtimin ndaj gjithëpërfshirjes duke dhuruar një furgon për të mbështetur fëmijët me nevoja të veçanta

Të tjera