Sport

“15 mijë të vdekur, bojkotoni Katar 2022”, mesazh i fortë nga tifozët gjermanë

Autori: Gazeta inFokus 10:59 | 16 June 2022

Gjermania dominoi plotësisht Italinë të martën në mbrëmje në “Borussia-Park” në M’Gladbach. Ekipi i Flick shkatërroi 5-2 kampionët në fuqi të Europës në takimin e Grupit 3 të Ligës A në Nations League.

Tifozët gjermanë kishin mbushur plot stadiumin dhe shijuan në maksimum pesë golat e skuadrës së tyre të zemrës, teksa një pjesë e tyre protestoi në lidhje me të drejtat e mohuara të punëtorëve në Katar, vend që do të organizojë Botërorin.

Sipas SuperSport, shumë emigrantë, kryesisht nga Bangladeshi, India apo Pakistani, kanë humbur jetën duke punuar për ndërtimin e stadiumeve. Pagesa modeste, kushte të vështira punë, asnjë e drejtë njerëzore dhe presion për të përfunduar sa më shpejt stadiumet.

-Advertisement-

Rreth 15 mijë persona kanë humbur jetën, teksa nuk kanë munguar protestat ndaj autoriteteve të Katarit.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
TEB sjellë edhe kartelën prestigjioze VISA Infinite

Të tjera