Lajme

10 përqindëshi: Gjysma e kontributpaguesve mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti

Autori: Gazeta inFokus 10:38 | 18 September 2020

Gjysma e kontributpaguesve mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Fondi Pensional i Kursimeve, shkruan Gazeta inFokus.

E megjithatë qytetarët ende po presin që Kuvendi i Kosovës të miratojë Pakon e Rimëkëmbjes dhe të tërheqin 10 përqindëshin nga trusti pensional.

Kështu ka bërë të ditur Agron Demi, analist për avancime në Institutin GAP.

Ai ka thënë se një zëvendëskryeministër në ditë shpenzon 42 euro vetëm për dreka zyrtare.

“Gjysma e kontributpaguesve pensional mesatarisht mund të tërheqin nga Trusti VETËM 31 euro. Me siguri gjysmën e kësaj shume do e përbij banka në emër të mirëmbajtjes. Në anën tjetër, 42.5 euro mesatarisht në dit shpenzon një zëvendëskryeministër vetëm për dreka zyrtare. E 11.748 euro ka kushtuar vetëm një biletë aeroplani”, ka shkruar Demi.

Ai po ashtu ka deklaruar se ka plot punëtorë që ende nuk e kanë marrë as ndihëm prej 170 euro nga pakoja e rimëkëmbjes.

“E ka plot punëtorë që ende nuk e kanë marr 170 euro ndihmën e premtuar nga Pakoja “Emergjente”. Derisa hanë e pinë ministrat e deputetët, e deri sa i kanë kryer pushimet në det, me mijëra qytetarë janë në ankth se kur do ti marrin 170 euro e kur do kenë mundësi me i tërheq 31 euro prej Trustit. Sjellja e politikanëve ndaj qytetarëve është sjellje prej sadistësh. Para disa ditësh deri sa po i preja flokët, e pyeta pronarin e lokalit nëse ka përfitu nga Pakoja për pagesën e qerasë së lokalit. “Shyqyr që nuk mbaj shpresa në shtet, se isha tranu” – tha.  E po që ka plotë të tillë që shpresat i kanë bazu të shteti, e dojnë me u tranu nga papërgjegjshmëria e grykësve”, shkruan Demi./Gazeta inFokus/

Të tjera