Auto&Tech

​Samsung paralajmëron ardhjen e sensorit të kamerës me 200 megapiksel

Autori: Gazeta inFokus 13:26 | 02 September 2021

Samsung ka njoftuar një sensor imazhi 200 megapiksel për kamerat e telefonave të zgjuar, i cili pritet të jetë sensori më i madh i kamerës në telefonin e bërë ndonjëherë.

ISOCELL HP1 ka 0.64μm piksel dhe mund të strehojë 16 prej tyre në të njëjtën kohë për ekuivalentin e një sensori 12.5 megapiksel, madhësia e pikselit të të cilit është 2.56μm.

Samsung e quan teknologjinë e grumbullimit të piksel HP1 “ChameleonCell”.

HP1 gjithashtu lejon të regjistroni video 8K. Samsung thotë se mund të regjistrojë 8K pa prerje, edhe pse standardi 8K (7,680 x 4,320) është më pak se 50 megapiksel.

Samsung po prezanton gjithashtu një sensor të ri të quajtur ISOCELL GN5. Bëhet fjalë për një sensor 50 megapiksel me 1.0μm pixel, dhe Samsung thotë se është sensori i parë 1.0μm-pixel që integron teknologjinë e tij Dual Pixel Pro.

Në thelb tingëllon si një version më i vogël i pikselit 1.4 μm GN2, i cili ishte sensori më i madh i kamerës në telefon kur debutoi në Xiaomi Mi 11 Ultra këtë vit.

Samsung nuk ka bërë të ditur kur sensori i ri do të hyjë në prodhim masiv, por mostrat thuhet se janë në dispozicion të prodhuesve të telefonave.

Të tjera