Auto&Tech

​Facebook bllokon faqet e lajmeve në Australi

Autori: Gazeta inFokus 10:25 | 18 February 2021

Facebook ka bllokuar përdoruesit australianë të përdorin burimet e lajmeve në faqet e tyre, raporton Reuters.

Gjiganti i mediave sociale bllokoi të gjithë përmbajtjen e medias të enjten për shkak të një mosmarrëveshjeje me qeverinë mbi pagimin e përmbajtjes.

Masa u kritikua me shpejtësi nga prodhuesit e lajmeve, politikanët dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut, veçanërisht pasi u bë e qartë se faqet zyrtare të shëndetit, paralajmërimet e sigurisë emergjente dhe rrjetet e mirëqenies ishin pastruar nga faqja së bashku me lajmet.

“Veprimet e Facebook për të mos e shoqëruar Australinë sot, duke ndërprerë shërbimet thelbësore të informacionit mbi shëndetin dhe shërbimet e emergjencë, janë arrogante dhe zhgënjyëse,” tha kryeministri Scott Morrison në faqen e tij në Facebook.

“Këto veprime vetëm do të konfirmojnë shqetësimet që një numër i madh i vendeve po shprehin në lidhje me sjelljen e kompanive Big Tech të cilat mendojnë se janë më të mëdha se qeveritë dhe se rregullat nuk duhet të zbatohen për to.”

Lëvizja e Facebook përfaqëson një ndarje të Google me Alphabet, pasi ishin bashkuar për vite me radhë për të bërë fushatë kundër ligjeve.

Të dy kishin kërcënuar të anulonin shërbimet në Australi, por Google në vend të kësaj ka nënshkruar marrëveshje paraprake me disa pika në ditët e fundit.

Google nuk pranoi të komentonte mbi vendimin e Facebook të Enjten.

Ligji australian do të kërkojë që Facebook dhe Google të arrijnë një marrëveshje tregtare me mediat ose t’i nënshtrohen një arbitrimi të detyruar për të rënë dakord për një çmim.

Facebook tha në deklaratën e tij se ligji, i cili pritet të miratohet nga parlamenti brenda ditësh, “keqkupton thelbësisht” marrëdhënien midis vetes dhe botuesve dhe ai u përball me një zgjedhje të zymtë të përputhjes ose ndalimit të përmbajtjes së lajmeve.

Të tjera