Lajme

Zyrtarët rusë, të shpallur “non grata”, shihen duke lëshuar Kosovën

Autori: Gazeta inFokus 17:35 | 23 October 2021

Dy zyrtarët e Zyrës Ndërlidhës të Rusisë në Prishtinë, të shpallur “persona non grata” nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, janë parë duke lëshuar Kosovën.

Denis Vengerskii dhe Alexey Kryvosheev janë dy personat që janë identifikuar nga llupa e institucioneve të Kosovës, më konkretisht nga Agjencia Kosovare e Inteligjencës se veprimtaria e tyre është cenuese për sigurinë kombëtare.

Njëri nga ta Alexey Kryvosheev, nuk e ka për herë të parë që është shpallur “person non grata”.

Ai edhe nga autoritetet shqiptare është shpallur i papranueshëm, pasi që në janar të këtij viti, sipas qeverisë shqiptare, vazhdimisht ka thyer masat anti-COVID në Shqipëri.

RTK ka siguruar fotot derisa dy rusët e shpallur të padëshiruar në Kosovë, teksa i mbushin bagazhet e makinave të tyre dhe ikin nga Kosova.

Po ashtu në foto shihet makina e tyre edhe në njërën nga pikat kufitare duke e lëshuar Republikën e Kosovës.

Të tjera