Auto&Tech

Zyrtare, ylli i Barcelonës humbet finalen e Kupës së Mbretit

Autori: Gazeta inFokus 13:04 | 23 May 2019

Një Porsche e vjetër dhe e rrallë do të dalë në shitje në gusht, dhe pritet të arrijë një vlerë prej rreth 20 milionë dollarësh në ankand.

Porsche 64 e prodhuar në vitin 1939, ishte makina personale e dizajnerit të makinave gjermane dhe prodhuesit Ferdinand dhe Ferry Porcshe.

Makina aktualisht është në një ekspozitë në shtëpinë e ankandeve Sotheby’s në Londër.

Ankandi mbahet në Monterej të Kalifornisë gjatë javës së makinave të famshme. Në 2018 një Ferrari 250 e 1962 GTO u shit për 48.4 milionë dollarë duke thyer rekordin për një makinë klasike në ankand.

Nëse Porsche e tipit 64 do të arrijë vlerën e parashikuar prej 20 milionë dollarësh, ajo do të jetë makina e dytë më e shtrenjtë e paraluftës botërore që është shitur ndonjëherë./Tch/

Të tjera