Sport

Zyrtare: Parisi dhe Lyoni përjashtohen nga Kupa e Francës

Autori: Gazeta inFokus 21:23 | 27 December 2021

Lyoni u përjashtua nga Coupe de France të hënën, duke paguar çmimin për dhunën e tifozëve, që shkaktoi ndërprerjen e ndeshjes së tyre ndaj Paris FC, më 17 dhjetor.

Paris FC u përjashtua gjithashtu nga kompeticioni dhe u dënua me pesë ndeshje pa tifozë, ndërsa mbështetësit e Lyonit janë ndaluar të udhëtojnë në të gjitha ndeshjet në udhëtim për pjesën tjetër të sezonit.

Ndeshja e 17 dhjetorit mes palëve u anulua në pjesën e parë, pasi tifozët u përleshën në stadiumin Charlety. Mbështetësit dukej se po luftonin në tribuna dhe disa fishekzjarrë u hodhën përpara se një numër tifozësh të dilnin në fushë.

Lyon deklaroi se do të kërkonte të identifikonte personat përgjegjës dhe t’u jepte atyre ndalime të përjetshme në stadium dhe Federata Franceze e Futbollit (FFF) tani ka dhënë dënime të rënda për të dy klubet. Fituesi i lojës duhej të luante me Nice në raundin tjetër.

Një komision disiplinor i FFF-së u mblodh të hënën dhe vendosi që të dyja skuadrat të gjykoheshin se kishin humbur ndeshjen, duke vendosur ndalimin e stadiumit dhe një gjobë prej 10,000 euro për Paris FC, shkruan english.stadiumastro, transmeton Klankosova.tv.

Lyon ka marrë gjithashtu një ndalim të pezulluar nga Coupe de France të vitit të ardhshëm, i cili mund të vendoset në rast se mbështetësit shkaktojnë sërish telashe. Për më tepër, klubi i Ligue 1 u gjobit me 52,000 euro dhe u urdhërua të përballonte kostot e riparimit të ulëseve të dëmtuara nga mbështetësit e tyre në Charlety.

Të tjera