Lajme

Zhgjebja e ka kapluar Malin e Zi

Autori: Gazeta inFokus 08:16 | 27 November 2023

Zgjebja është zbuluar në shumicën e komunave në Mal të Zi dhe në më pak se një muaj Instituti për Shëndet Publik i Malit të Zi ka regjistruar 55 raste të kësaj sëmundje infektive.

Siç u tha, më së shumti pacientë në periudhën e përmendur ishin në Podgoricë (20), Berane (12) dhe Rozhaje (5).

“Këto janë kryesisht raste individuale të sëmundjes ose në rrethin familjar. Nuk është regjistruar asnjë sëmundje në formë epidemike. Numri i rasteve të regjistruara me zgjebe (zgjebe) në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar ka qenë 47”, njoftoi Instituti i Malit të Zi për Publik. Shëndeti, transmeton Tanjug.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
KosovaMed përmbyll vitin me sukses – dhuron donacione për QKMF-në e Junikut

Të tjera