Lajme

Zhdukja e mostrave në rastin Dehari, VV-ja sërish e pengon formimin Komisionit Hetimor Parlamentar

Autori: Gazeta inFokus 16:22 | 28 March 2024

Lëvizja Vetëvendosje sërish ka kundërshtuar themelimin e Komisionit Hetimor Parlamentar për rastin e zhdukjes se mostrave në rastin e Astrit Deharit.

Në seancën e sotme, ku Kuvendi i Kosovës po diskuton për pikat që nuk janë përfunduar gjatë muajit mars, kryeprlamentari Glauk Konjufca ka pyetur partinë në pushtet, nëse dëshiron t`i jep emra e deputetëve për këtë komision.

Por, partia e Albin Kurti ka refuzuar sërish një gjë të tillë.

-Advertisement-

“Votimi për themelimin e komisionit hetimor parlamentar mbi përgjegjësitë e ekzekutivit të Ministrisë së Drejtësisë në raport me zjarret e dyshimta në Institutin e Mjekësisë Ligjore, zhdukjen e mostrave në rastin Dehari dhe çdo veprim apo mosveprim i kësaj ministrie që ka cenuar pavarësinë dhe përgjegjësitë ligjore të këtij instituti. Me pas po i shoh unë, të gjitha grupet parlamentare kanë dhënë propozimet e tyre, përveç Lëvizjes Vetëvendosje. A i jep Lëvizja Vetëvendosje emrat a jo? Nuk i jep emrat. Kështu që, e shtyjë sërish këtë pikë derisa Lëvizja Vetëvendosje t`i jep emrat dhe kur se paku i kemi edhe partitë opozitare të pranishëm që të votojnë”, ka thënë Konjufca.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Për Festën e Bajramit, ZBRITJE deri n’KUPË t’QIELLIT!

Të tjera