Lajme

Zgjedhjet në Turqi: Opozita guxon ta ëndërrojë disfatën e Erdoganit

Autori: Gazeta inFokus 11:15 | 13 May 2023

Presidenti më i pushtetshëm i Turqisë, Recep Tayip Erdogan, është në luftën e jetës së tij kundër një opozite që është bashkuar kundër tij për zgjedhjet e së dielës.

Rivali i tij më i madh i tij Kemal Kilicdaroglu, u shfaq para një grupi mbështetësish gjatë së enjtes, i rrethuar nga spektri politik dhe aleatët të cilët janë bashkuar si kurrë më parë, raporton BBC.

Me të rënë shiu në Ankara, ai u zotua për “paqe dhe demokraci”.

-Advertisement-

Ai kërkon vota për ta larguar nga pushteti pas 20 vjetësh Erdoganin, i cili ka thënë se e ka mbajtur në këmbë Turqinë para shumë sfidave, përfshirë ekonominë dhe inflacionin dhe tërmetet katastrofike më të cilat është përballur.

Turqia voton të dielën për presidentin e ri derisa Erdogan dhe Kilicdaroglu janë afër njëri-tjetrit sipas sondazheve.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Comodita në Las Vegas Market prezanton linjat e reja të dyshekëve për tregun amerikan

Të tjera