Lajme

Zëvendëson Stoltenberg, Mark Rutte Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s

Autori: Gazeta inFokus 14:37 | 20 June 2024

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i përgjithshëm i NATO-s.

32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në largim do të zëvendësoje Jens Stoltenberg.

Pas miratimeve nga Hungaria dhe Sllovakia të martën, Rumania konfirmoi mbështetjen e saj për Rutte të enjten, me presidentin rumun Klaus Iohannis që tërhoqi kandidaturën e tij për postin kryesor të NATO-s.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Thyhet REKORDI I ZBRITJEVE!

Të tjera