Lajme

Zemaj: Vendimi për KPK-në nuk është i pari antikushtetues i Qeverisë Kurti

Autori: Gazeta inFokus 20:16 | 29 March 2023

Gjykata Kushtetuese e Kosovës kishte vendosur që ta shpallë të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës, pas kërkesës për vlerësim të kushtetutshmërisë së këtij ligji nga deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës në vitin 2022.

Për këtë, deputeti i LDK-së, Armend zemaj, ka thënë se nuk është rasti i parë që Gjykata Kushtetuese e sjell një ligj në një pozicion nullë ose një vendim ose një veprim të qeverive ose te parlamentin e Kosovës.

“Në këtë situatë që gjendemi, nuk është vendimi i parë ose veprimi i parë që është antikushtetues i kësaj Qeverie. Më e keqja është që ndërtohet një raport mosbesimi se edhe pozicionet e opozitës në vendet demokratike merren në konsideratë, e pikërisht për këtë ligj, ne kemi tërhequr vërejtjen në Kuvend, por pushteti e mbron në mënyrë të njëanshme një qëllim që tash po del i njëanshëm nga ana e Ministrisë së Drejtësisë”, ka deklaruar ai.

Sipas tij, Gjykata Kushtetuese po paralajmëron Qeverinë se po synon kapjen e institucioneve të pavarura. “Vetëm nuk ju ka shkruar në një letër me një rresht: hiqni dorë nga institucionet e pavarura”, ka thënë Zemaj në RTV Dukagjini.

Shumë pak ditë deri në fundin e muajit Prill: Çka ka rëndësi kjo kaq shumë?

Të tjera