Lajme

Zelensky pritet të takojë zyrtarë të lartë amerikanë në Kiev

Autori: Gazeta inFokus 10:43 | 24 April 2022

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Llody Austin, është planifikuar që të dielën, 24 prill, të bëjnë vizitën e tyre të parë në Kiev, prej kur Rusia ka nisur luftën e paprovokuar në Ukrainë dy muaj më parë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka bërë njoftimin për takim me zyrtarët amerikanë, teksa forcat ruse kanë tentuar të hyjnë në një fabrikë ku po strehohen ushtarët dhe civilët në qytetin ukrainas, Mariupol.

Nëse ndodh, kjo do të ishte vizita e parë e zyrtarëve të profilit të lartë të Shteteve të Bashkuara në Ukrainë, pas një morie të vizitave të tilla që kanë bërë liderët evropianë.

Shtëpia e Bardhë nuk ka konfirmuar planet për udhëtimet e Blinkenit dhe Austinit.

Departamenti amerikan i Shtetit dhe Pentagoni po ashtu nuk kanë komentuar këtë çështje.

Në adresimin e tij ditor më 23 prill, Zelensky ka thënë se po përgatitet për “bisedat e rëndësishme të së nesërmes me partnerët amerikanë”.

Ndërkohë Rusia po bën përpjekje të thyejë rezistencën e fundit në qytetin e Mariupolit.

Ukraina ka thënë se qindra forca dhe civilë të saj janë fshehur në fabrikën Azovstal.

Këshilltari i Presidencës ukrainase, Oleksiy Arestovich, ka thënë më 23 prill se forcat ruse kanë rinisur sulmet ajrore në fabrikë.

Ndërkohë, tentimet për evakuim të civilëve nga Mariupoli kanë dështuar të njëjtën ditë./REL

Të tjera

rel="nofollow"