Shëndetësi

Zbuloni “ilaçin” efektiv kundër obezitetit tek fëmijët

Autori: Gazeta inFokus 11:07 | 29 September 2023

Hulumtimi i fundit i publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), tregon se incidenca e obezitetit tek fëmijët është në rritje, duke kërcënuar shëndetin publik.

Obeziteti në fëmijëri është kryesisht përgjegjës për shfaqjen e diabetit tek fëmijët dhe nivelet e larta të kolesterolit, pasi shumica e fëmijëve me këto kushte janë obezë. Sidomos diabeti është tashmë një nga sëmundjet kronike më të zakonshme të fëmijërisë me ritme që rriten çdo vit me 3%, ndërkohë që sidomos tek fëmijët parashkollorë ritmi i rritjes me bazë vjetore, është ngjitur në 5% në mbarë botën duke dhënë alarmin për ekspertët dhe prindërit.

Fëmijët sot rriten para një kompjuteri dhe një celulari, ata kanë humbur interesin për sportin dhe aktivitetin fizik pasi janë mësuar të merren me diçka më mbresëlënëse dhe relaksuese. Ata janë mësuar që në vitet e para të jetës së tyre me një jetë sedentare dhe kjo ndikon edhe në zgjedhjet e tyre të dobëta ushqimore, duke e përkeqësuar problemin e një stili jetese jo të shëndetshëm.

-Advertisement-

Fatkeqësisht, fëmijët e brezit tonë, që dikur i kalonin pasditet duke vrapuar në rrugë, nuk shihen më në qytete. Kohët kanë ndryshuar, stërvitja e përditshme e fëmijëve është e kufizuar dhe interesat e tyre janë të kufizuara në lojërat e ekranit nga siguria e shtëpive të tyre, duke rezultuar në probleme tw shëndetit të fëmijëve.

Një mënyrë kryesore për të shmangur të gjitha problemet e mësipërme është sporti. Përfshirja e përditshme në një aktivitet sportiv është në gjendje të përmbysë faktet. Ushtrimi në jetën e fëmijëve arrin të rregullojë sistemin e tyre hormonal dhe shënuesit e insulinës. Djegiet gjatë stërvitjes mund të ndihmojnë në rregullimin e niveleve të kolesterolit dhe insulinës në gjak, duke mbrojtur kundër shfaqjes së diabetit të tipit 2 në fëmijëri.

Sporti klasik është forma ideale e ushtrimeve, pasi promovon dhe nxjerr në pah aftësitë fizike të fëmijës, pavarësisht strukturës trupore dhe gjinisë. Atletika është pikënisja e sporteve dhe baza e të gjitha sporteve, promovon shëndetin fizik dhe mendor duke kultivuar çdo parametër të gjendjes fizike dhe të zhvillimit psikologjik të fëmijës.

Duke zhvilluar aftësitë motorike bazë, fëmija stërvit në mënyrë harmonike të gjitha grupet e muskujve dhe gjithashtu rrit kapacitetin dhe qëndrueshmërinë kardio-respiratore, si dhe forcën. Gjithashtu ndihmon në rritjen e masës muskulore dhe kontrollin e yndyrës në trup. Falë natyralitetit të lëvizjeve, përmirëson qëndrimin dhe funksionin e kyçeve.

Me atletikën, fëmija fiton vetëbesim, këmbëngulje, disiplinë dhe përmirëson aftësinë për t’u përqendruar, duke ndërtuar një personalitet të fortë dhe duke zhvilluar një vetëkoncept pozitiv, parametra që kontribuojnë ndjeshëm në sigurimin e shëndetit mendor dhe fizik. Nëpërmjet aktiviteteve në grup dhe konkurrencës, inkurajohet integrimi i qetë shoqëror, një faktor kyç në psikologjinë dhe shoqërueshmërinë e mirë të fëmijës, vlera që kërcënohen çdo ditë.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…

Të tjera