Lajme

Ymeri: Vota e mbrëmshme fitore për askënd

Autori: Gazeta inFokus 13:17 | 26 March 2020

Ish-kryetari Lëvizjes Vetëvendosje dhe ish-zyrtari i Partisë Socialdemokrate Visar Ymeri ka shkruar në Facebook se votës për rrëzimin e qeverisë nuk do të duhej t’i gëzohej askush dhe nuk është fitore e askujt

Ymeri është shprehur se dialogu me Serbinë duhet të përfundojë dhe është ën interest ë Kosovës, dhe në këtë çështje duhet të bëhen bashk të gjitha forcat politike në vend.

“Dhe prapë po na përvidhet, sikur dje, sikur shumë hera tjera, një tendencë shumë e dëmshme e e rrezikshme politike – shpërfillja e çfarëdo parimi demokracie e transparence në emër të dialogut dhe për dialogun. Integriteti institucional e legjitimiteti demokratik janë shumë të rëndësishme. Prandaj është gabim që ato të nëpërkëmben kështu për ‘një të mirë më të madhe’. Integriteti i institucioneve e vendimmarrja demokratike janë pjesë e rëndësishme e ‘së mirës së madhe’. Prandaj, pavarësisht taborit politik, vota e mbrëmshme në Kuvendin e Republikës nuk duhet ta gëzojë askënd. Sepse nuk është fitore për askënd. Meqë ia nënvendos parimin e demokracisë interesit të dialogut”, ka shkrar Ymeri në Facebook.

Ai ka shtuar se dialogu me Serbinë duhet të përfundojë, pasi sipas tij kjo është në interes të Kosovës. Por sic thotë ai, këtë nuk mund ta bëjë askush i vetëm.

Të tjera