Lajme

Xi Jinping përgëzon Erdoganin për rizgjedhjen e tij si president i Turqisë

Autori: Gazeta inFokus 10:51 | 30 May 2023

Të hënën presidenti i Kinës Xi Jinping i dërgoi një telegram urimi Rexhep Tajip Erdoganit për rizgjedhjen e tij si president i Turqisë.

Xi Jinping vuri në dukje se Kina dhe Turqia janë të dyja vendet kryesore në zhvillim dhe vende të tregut në zhvillim, ndërsa ndajnë interesa të gjera të përbashkëta. Vitet e fundit, marrëdhënia e bashkëpunimit strategjik Kinë-Turqi ka ruajtur një prirje zhvillimi dhe bashkëpunimi praktik në fusha të ndryshme, duke bërë përparime pozitive.

 foto/VCG
foto/VCG

“Unë i kushtoj rëndësi zhvillimit të marrëdhënieve Kinë-Turqi dhe jam i gatshëm të punoj së bashku me presidentin Erdogan për të kuptuar dhe mbështetur njëri-tjetrin në çështjet që kanë të bëjnë me interesat thelbësore dhe shqetësimet kryesore të njëri-tjetrit, në mënyrë që të promovojmë një zhvillim që plotëson nevojat e brezave, të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm për marrëdhëniet strategjike të bashkëpunimit Kinë-Turqi.” – shtoi presidenti Xi. (Fang Xiaoyu/Laçi)Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Nëse doktor Mitrev do të përdorte hemofiltrimin me qëllim që të mashtruar pacientët, do t’i kishte mashtruar të gjithë 1738…

Të tjera