Sport

Xavi flet pas barazimit me Benfican, ‘kërcënon’ Bayern Munchenin

Autori: Gazeta inFokus 23:42 | 23 November 2021

Skuadra e Barcelonës ka dështuar ta mposhtë Benfican dhe ta siguroj kualifikimin në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve një xhiro pa përfunduar faza e grupeve, shkruan Gazeta inFokus.

Katalunasit kanë luajtur baras 0-0 me Benfican, në duelin e vlefshëm për xhiron e pestë të Grupit E.

Pas këtij barazimi ‘blaugranët’ e kanë vështirësuar shumë kalimin në 1/8 e finales së garës më prestigjioze për klube në Evropë.

Kjo pasi Barcelona duhet ta mposhtë Bayern Munchenin në ‘Allianz Arena’ në rast se Benfica triumfon ndaj Dynamo Kyivit.

Pas ndeshjes ka folur trajneri i katalunasve, Xavi Hernadez, i cili është shprehur i kënaqur me paraqitjen e futbollistëve të tij ndaj Benficas.

Me tekniku spanjoll ka thënë se do të fitojnë në Munchen.

“Jam shumë i kënaqur me paraqitjen e futbollistëve dhe qëndrimin e tyre në fushë. Ne jemi Barcelona dhe do të fitojmë në Mynih dhe në të gjitha fushat ku luajmë”, tha Xavi pas ndeshjes.

Pas këtij barazimi Barcelona renditet e dyta në Grupin E me 7 pikë, kurse Benfica mbetet e treta me 5 sosh./Gazeta inFokus/

 

Të tjera