Lajme

VV’ja do të drejtohet përsëri Komisionit të Venedikut

Autori: Gazeta inFokus 13:25 | 29 May 2020

Komisioni i Venedikut është mbetur opsioni i fundit që Lëvizja Vetëvendosja do të shfrytëzoi.

Këtë e ka bërë të ditur edhe nënkryetarja e LVV-së, Arberie Nagavci në një konference për media, shkruan Gazeta inFokus.

Ngavaci ka thënë se pa vendimi të Gjykatës Kushtetues, VV do të shtjerrë të gjitha mundësit ligjore dhe politike.

“Besoj që këshilltaret e kryeministrit Kurtit do të i drejtohen Komisionin të Venedikut për të kërkuar opinionin e tyre”, është shprehur ajo.

Kjo nuk është hera e parë që kjo parti është drejtuar Komisionin të Venedikut.

Muaj më parë, kryeministri në detyrë, Albin Kurti i ka kërkuar këtij komisionit shpjegim për kompetencat e presidentit, Hashim Thaçi.

Por kjo e fundit iu ishte përgjigjur negativisht kërkese së Kurtit, duke vlerësuar që të pritet dhe të respektohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese./Gazeta inFokus/

Të tjera